Książki do wakacyjnego plecaka
8 rekomendacji na letni wypoczynek
Lekcja przetrwania. Bezludna wyspa.
M.A. Bennett
Media Rodzina,2020
Szkolny obóz przetrwania okazuje się koszmarem dla Linka- głównego bohatera i geniusza odludka. On i grupka jego prześladowców w wyniku katastrofy lotniczej trafiają na bezludną wyspę. Tam są skazani wyłącznie na siebie…Wątki robinsonowskie , co jakiś czas na nowo ożywają w literaturze dla młodzieży, a Bezludna wyspa pokazuje, że klasyczne historie wciąż świetnie rezonują we współczesnych tekstach. Nieoczywiste zakończenie, osadzenie w muzycznej konwencji i prawdziwa szkoła budowania relacji sprawiają, że powieść M.A.Bennett czyta się jednym tchem. Na pewno przypadnie Wam do gustu.
Narodziny legendy. Niezwykły chłopiec
Legendy arturiańskie. Tom I
Opracowanie zbiorowe.Tandem,2021Gratka dla miłośników świata rycerskich opowieści zafascynowanych arturiańskimi legendami. Nowa seria wydawnicza osadzona w świecie Merlina, Artura, Ginerwy i Lancelota. Pierwsza z serii historia – Niezwykły chłopiec- pokazuje sylwetkę młodego Merlina, który nie jest czarnoksiężnikiem, a jedynie dzieckiem o potężnym magicznym potencjale. Jakie przygody spotkają tego tytułowego bohatera, zanim osiągnie pełnię mocy? Fantastyczna klasyka dla dzieci , opowiedziana na nowo i wciągająca młodego czytelnika w literackie uniwersum kulturowej tradycji .Świetna reaktywacja arturiańskiego mitu.
Śledztwo na wesoło. Wyjaśnij to ,Lotko!
Martyna Skibińska. Dwie siostry,2020
Wyjątkowo zabawna detektywistyczna opowieść polskiej autorki. Tytułowa bohaterka – sprytny, zaczytany w kryminałach mol książkowy, będący całkowitym przeciwieństwem swojej siostry – wpada w tarapaty, a funkcjonowanie całej społeczności szkolnej zostaje sparaliżowane. Czy Lotce uda się wyjść z opresji? Czy metody uwielbianego przez nią literackiego inspektora Mrocka jej pomogą? Wyjaśnij to , Lotko! ma sporą szansę spodobać się szerszemu gronu odbiorców dzięki niekonwencjonalnemu ujęciu szkoły oraz humorystycznej warstwie powieści. Wątki szkolnej klątwy, strasznego kuratorium oraz goście z Wysp Owczych tworzą kryminał w zakrzywionym zwierciadle.Wycieczka w przeszłość. Zyg-zyg marchewka.
Katarzyna Ryrych.Literatura,2020Kontynuacja Denim blue i zdecydowanie najciekawsza polska ubiegłoroczna realizacja dla młodzieży osadzona w latach 80 XX wieku. Zyga – nastolatek, który niebawem ukończy szkołę – stoi przed wieloma trudnymi wyborami. Co ma dalej robić w życiu? Jak ułoży się jego relacja Czarną Owcą? Czy chłopak nie pożałuje swoich decyzji?. Powieść oddaje w fantastyczny sposób klimat epoki PRL -u: niedostępność towarów, nierówności klasowe, historię formowania się opozycji i jej przeciwstawiania się komunistom. Wielka historia toczy się jedynie na marginesie kart książki- w urwanych rozmowach ojca z synem. Autorce udało się jednak sprawić, że Zygi jest postacią bliską współczesnemu nastolatkowi : podobnie jak on ma wątpliwości co do własnych wyborów życiowych, jest zazdrosny, wybuchowy, przeżywa rozczarowanie i nie zawsze jest z siebie dumny. Warto zwrócić uwagę na tę powieść.
W szkole i w napięciu. Czarny Maciek i wenecki starodruk.
D.Rekosz.Tandem,2021
Wznowienie detektywistycznej opowieści Dariusza Rekosza. Tytułowy główny bohater wraz z rezolutną Kasią i przyjacielem zakładają klub detektywistyczny. Początkowe śledztwo w sprawie skradzionych baterii doprowadza ich do znacznie poważniejszej zagadki… Rekosz świetnie trafia w gust współczesnej młodzieży – już w pierwszej scenie obserwujemy głównego bohatera znudzonego lekcją gramatyki. Chłopiec zamiast zgłębiać zawiłości językowe woli grać w elektroniczne sudoku. W dalszej części historii okazuje się ,że przygoda może się kryć poza ekranem cyfrowych gadżetów. Wartka akcja i nawiązania do nastoletnich problemów z pewnością zainteresują młodych czytelników.
Na tropie przygody. Nuka
M.Dobosiewicz.Tandem,2021Czytelnicza gratka dla fanów książki M.Pałasza, przedstawiająca świat widziany oczami Nuki – tytułowego owczarka węgierskiego, który dostaje się pod opiekę sympatycznej pary z wielkiego miasta. Każdy z 10 krótkich rozdziałów jest opisem jednej przygody suczki: szczenię uczy się załatwiać potrzeby fizjologiczne na zewnątrz, wybiera się na ryby, odwiedza weterynarza i gubi się w wielkim mieście. Każda z historii okraszona jest dużą dawką humoru- przygody Nuki są proste, ale jednocześnie zabawne i urocze .Duże litery, lekka fabuła, sympatyczne ilustracje psich perypetiów – Nuka to dobra książka na wakacje.
Czytelnicze inspiracje. Wykończ tę książkę. Jak zakumplować się z książką z obrazkami.
K.Smith.Kropka,2021
Autorka kultowego Zniszcz ten dziennik wraca z nową propozycją- również interaktywną, choć opartą na zupełnie innych założeniach. Smith odsłania niejako sekretne życie książki – opisuje ją jako przyjaciółkę każdego użytkownika, która chce być czytana, kochana i używana. Autorka chce zachęcić dzieci do kontaktów z książką – do jej podrzucania, dotykania, wąchania. Propozycje tych interakcji nie są jednak związane z niszczeniem egzemplarza. Wykończ tę książkę bardzo dobrze sprawdzi się jako punkt wyjścia do rozmaitych bibliotecznych aktywności. To propozycja z dużą liczbą czytelniczych inspiracji.
W kosmicznej przestrzeni.Kepler 62.Tajemnica.B.Sortland.T.Parvela.Widnokrąg,2021
Doskonałe zwieńczenie świetnej ubiegłorocznej serii, która w krótkim czasie stała się bestsellerem na całym świecie. Historia autorstwa najpopularniejszego fińskiego pisarza dla dzieci opowiada o bohaterach, którzy ruszają w kosmiczną przygodę. Postacie znane czytelnikom z poprzednich części ,w szóstej odsłonie stają oko w oko z ostatecznym zagrożeniem. Kto znalazł się w tajemniczej kapsule? Jaka jest prawdziwa siła Szeptaczy?. Finał całej historii zestawiony z jej poszczególnymi elementami jest zaskakujący. Świetne połączenie elementów powieści przygodowej, science – fiction tudzież dystopii.