ZAPRASZAMY DO ALBUMU FOTOGRAFICZNEGO
RODZINA TO SKARB
Rodzina to najcenniejsze co mamy. Jest z nami na dobre i na złe, tworzy niesamowitą więź. Z okazji Dnia Matki dzieci na świetlicy PSP w Górznie wykonały przepiękne portrety swoich mam, techniką kolażu. Odbyły się pogadanki dotyczące ważnej roli matki w rodzinie, doceniania wartości prac domowych oraz jak możemy pomagać naszym rodzicom.
Nauka gry w szachy. Chłopcy z klasy Vb ponownie odwiedzili świetlicę aby podzielić się z młodszymi uczniami wiedzą i umiejętnością gry w szachy.
W czasie wolnym dzieci chętnie korzystają z klocków z programu Laboratoria Przyszłości. Podczas organizowanych wyjść ze świetlicy dzieci bawią się na szkolnym placu zabaw. Zapraszamy do fotorelacji z tygodnia pt. ,,Rodzina to skarb”
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY "BAJKI- POMAGAJKI"
Świetlica PSP w Górznie dziękuje organizatorom za możliwość realizacji projektu edukacyjno-czytelniczego pt. ,,Bajki - pomagajki, czyli o magicznej mocy bajkoterapii”.
"KSIĄŻKA NASZ PRZYJACIEL. PODRÓŻE MAŁE I DUŻE- WĘDRUJEMY PO POLSCE"
Czytanie książek ma wielką moc! Czytanie uspokaja, wzbogaca słownictwo, rozwija osobowość, przenosi wyobraźnię czytelnika do innego świata. Z filmów edukacyjnych pt. ,,Historia powstania książki’’ oraz ,,Jak powstaje książka’’ uczniowie dowiedzieli się jak na przestrzeni dziejów zmieniało się pismo, jak powstaje papier i inne materiały piśmiennicze. Dodatkowo dzieci poznały etapy powstania książki w drukarniach oraz wykonały samodzielnie zakładki do książek.
Świetliczaki grają w szachy! Dzięki uprzejmości chłopców z klas V, dzieci na świetlicy miały okazję poznać zasady gry w szachy. Uczniowie pilnie wysłuchali chłopców a następnie przystąpili do wspólnej gry, która wzbudziła duże zainteresowanie. W czasie wolnym uczniowie z wielkim zaangażowaniem tworzyli nowe budowle klockami z programu #LaboratoriaPrzyszłości Zapraszamy do fotorelacji z tygodnia pt. ,,Książka nasz przyjaciel. Podróże małe i duże - wędrujemy po Polsce”
ROZSTRZYGNIĘCIE TESTÓW WIEDZY O POLSCE I KONSTYTUCJI 3 MAJA
Uczestnicy aktywnej przerwy na świetlicy szkolnej z dnia 30.04.2024r. zostali nagrodzeni. Uczniowie, którzy wykazali się wiedzą i bezbłędnie odpowiedzieli na pytania otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Gratulujemy! :
Maria Kuźnia 2a
Anita Kachniarz 2a
Patryk Kowalczyk 2a
Igor Łubian 2b
Dariusz Poświata 2b
Marcel Mućko 3a
Lena Owczarczyk 3b
Antoni Rękawek
Bartosz Gałązka 3b
Dominik Blachowicz 4b
Alicja Wielgosz 5b
Magdalena Szwed 5b
Karolina Matysiak 5b
POPOŁUDNIE ZE ŚWIETLICĄ I BIBLIOTEKĄ
Dnia 09.05.2024r. Gminna Biblioteka Publiczna w Górznie włączyła się w działania ,,Popołudnie ze świetlicą”. Dzieci aktywnie spędziły czas uczestnicząc w różnorodnych zabawach integracyjnych: zajęcia czytelnicze, koło fortuny oraz loteria z nagrodami związana z Tygodniem Bibliotek. Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia.
KONSTYTUCJA 3 MAJA 1971r.
Pierwsza w Europie i druga na świecie. Znosiła podział na Polskę i Litwę, ustanawiając jedno państwo Rzeczpospolitą Polską. Przyjęta konstytucja znosiła formalnie liberum veto. Wprowadziła trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą oraz sądowniczą. Ograniczyła przywileje szlachty a chłopów objęła ochroną prawną państwa. Przygotowane gazetki tematyczne przybliżyły uczniom odległe wydarzenia. Uczniowie przy dźwiękach pieśni patriotycznych rozwiązywali test wiedzy o Polsce i konstytucji a także krzyżówki i rebusy. Odpowiadali na pytania z kalendarza patriotycznego oraz uczestniczyli w loterii. Wykazali się szeroką wiedzą. Jesteśmy dumni z naszych uczniów!
POPOŁUDNIE ZE ŚWIETLICĄ
Pracownicy świetlicy Szkoły Podstawowej w Górznie w dniu 29.04.2024r. zorganizowali popołudniowe spotkanie z uczniami. Nie zabrakło chętnych a Panie: Elżbieta Sabak, Jolanta Zalech-Magnewska i Milena Chmielak miały pełne ręce pracy i pełne głowy pomysłów. Chętnych nie brakowało. Z wielką radością Panie powitały uczniów i zaczęły zajęcia socjoterapeutyczne. Następnie dzieci oddały się pracy z mozaiką włoską, podczas warsztatów z Paniami z Twórczej Zagrody. Mogły wówczas wykazywać się kreatywnością. Po spożyciu posiłku podopieczni świetlicy ruszyli w podróż gier sportowych i planszowych. Celem spotkania było pokazanie uczniom jak aktywnie i radośnie można spędzać wolny czas.
"MAJOWE ŚWIĘTA"
Już za chwilę cała Polska będzie obchodzić 3 Święta - Święto Pracy, Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. O tych, ważnych dla naszej Ojczyzny świętach jak co roku pamiętają dzieci w świetlicy szkolnej. Z tej okazji przeprowadziliśmy w sali świetlicy pogadanki dotyczące symboli narodowych. Podczas zajęć plastycznych wykonaliśmy przepiękne prace o charakterze patriotycznym oraz flagi Polski. Świętowaliśmy również Dzień Ziemi, przypomnieliśmy sobie zasady ekologicznego stylu życia i szacunku dla naszej planety. Dzieci z klas 0 wykonały z tej okazji dużą kolorowankę. W czasie wolnym została zorganizowana zabawa z mini loterią, zawierającą pytania dotyczące ekologii oraz wyjścia na szkolny plac zabaw. Dodatkowo postały nowe budowle klockami z programu #LaboratoriaPrzyszłości Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Majowe Święta”
"CIEKAWE DLACZEGO...? DLACZEGO KSIĘŻYC ROŚNIE I MALEJE"
Księżyc - Nasz naturalny satelita, skrywa wiele tajemnic. Począwszy od historii jego powstania, warunków panujących na jego powierzchni po ruch na orbicie naszej planety. Uczniowie podczas świetlicowych zajęć multimedialnych poznali czym są i jak wyglądają poszczególne fazy Księżyca oraz w jaki sposób odbywa się zaćmienie Księżyca. Dzieci uważnie słuchały ciekawostek na temat powierzchni Księżyca i historii misji kosmicznych. Podczas zajęć plastycznych uczniowie w parach wykonali prace metodą kolażu, pt. ,,Księżycowa noc”. W czasie wolnym dzieci chętnie budują konstrukcje klockami z programu Laboratoria Przyszłości. Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Ciekawe, dlaczego…? Dlaczego Księżyc rośnie i maleje?”
"ZIEMIA- NASZ WSPÓLNY DOM"
Kształtowanie postaw proekologicznych wśród dzieci i młodzieży jest bardzo ważne. Od tego jak następne pokolenia będą dbać o Ziemię zależy przyszłość. Uczniowie podczas świetlicowych zajęć kierowanych z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi 22.04 poznali historię powstania święta naszej planety. Dowiedzieli się co niszczy Ziemię, jak należy o nią dbać, jak prawidłowo segregować śmieci oraz czym jest recykling. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały w parach prace plastyczne z wykorzystaniem niezwykłej techniki plastycznej, tzw. metaloplastyki.
W tygodniu grupa świetlicowa wybrała się z wizytą do Gminnej Biblioteki. Odbył się turniej gier i zabaw, który bardzo spodobał się dzieciom. Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Ziemia - Nasz wspólny dom”
"KULTURALNE ABC"
Ogólne zasady prawidłowego zachowania się w różnych sytuacjach naszego życia dobrze znamy. Ale czy umiemy się do nich stosować? Czym jest tak zwany savoir-vivre? Kto jest damą a kto dżentelmenem? Na te i wiele innych pytań odpowiadaliśmy wspólnie podczas zajęć świetlicowych. Uczniowie czytając wiersze rymowanki, poznali zasady dobrego wychowania oraz obejrzeli pokaz układania sztućców. W czasie wolnym na małej sali gimnastycznej dzieci chętnie brały udział w rywalizacjach sportowych. Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Kulturalne ABC"
"NADCHODZI WIELKANOC. TRADYCJE WIELKANOCNE"
Święta Wielkiej Nocy to najbardziej radosne święta. Podczas zajęć na świetlicy szkolnej uczniowie mieli okazję porozmawiać o zwyczajach, tradycjach i potrawach Wielkanocnych. Dodatkowo na świetlicowych zajęciach plastycznych wykonaliśmy wiele ciekawych świątecznych prac, pobudzających kreatywność i usprawniających motorykę małą dzieci. Baranki i bazie z włóczki oraz zabawne kurczaczki w skorupce. Z cyklu bajek terapeutycznych ,,Bajki - pomagajki", uczniowie wysłuchali bajki dotyczącej lęku przed gryzoniami i innymi zwierzętami, pt. ,,Przygody żółwia Huberta" E.Wdowikowskiej oraz ,,Wielkie podróże kraba Adolfa" M.Wołczyńskiego.
Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Nadchodzi Wielkanoc. Tradycje wielkanocne."
"WIOSNA, ACH TO TY! POWRÓT SKRZYDLATYCH PRZYJACIÓŁ"
W marcu jak w garncu. Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Maj bogaty sieje kwiaty. Czerwiec daje dni gorące, kosa brzęczy już na łące. Mówi się, że przysłowia są mądrością narodu. Ile jest w nich prawdy? Jak przysłowia związane z pierwszymi miesiącami roku odnoszą się do aury, jaką obserwujemy za oknami naszych domów? Na te i wiele innych pytań próbowaliśmy odpowiedzieć podczas wiosennych zajęć świetlicowych. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali wiersza J. Tuwima pt. ,,Ptasie radio" oraz rozpoznawali ptaki powracające na wiosnę do Polski po ich odgłosach. Z papieru i bibuły wykonali wizerunki ,,Pani Wiosny", które możemy podziwiać na gazetce świetlicy.
Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Wiosna, ach to Ty! Powrót skrzydlatych przyjaciół"
"CIEKAWE, DLACZEGO...?DLACZEGO STALAKTYTY ROSNĄ W DÓŁ?"
Jaskinie pełne stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów, minerałów, uskoków i oczywiście... nietoperzy, pająków oraz niedźwiedzi. Na takie tematy rozmawialiśmy z uczniami w ramach cyklu zajęć świetlicowych pt. ,,Ciekawe, dlaczego...?". Prezentacja multimedialna, wirtualny spacer po Jaskini Raj oraz niezwykły reportaż o ,, Podziemnej Koronie Ziemi" były dla dzieci interesującym doświadczeniem. Uczniowie dowiedzieli się kim są Grotołazi, jakie skały, minerały oraz zwierzęta możemy znaleźć w jaskiniach, jakie znamy największe jaskinie w Polsce. Na zajęciach plastycznych powstały ciekawe prace, wykonane techniką barwionych baniek mydlanych i kolażu. Podczas zajęć na sali gimnastycznej uczniowie mogli wykazać się umiejętnością współpracy oraz dbać o odpowiednią sprawność ruchową. W czasie wolnym dzieci sięgają po ulubione klocki, w tym również z programu LaboratoriaPrzyszłości
Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Ciekawe, dlaczego...? Dlaczego stalaktyty rosną w dół?"
"ŚWIĘTO WSZYSTKICH KOBIET"
Ach jak pięknie być kobietą. W dniu 8 marca jak i przez cały tydzień w świetlicy świętowaliśmy Dzień Kobiet. Podczas pogadanek rozmawialiśmy na temat dlaczego obchodzimy to święto oraz jak powinny wyglądać zasady dobrego zachowania względem kobiet. Odbyliśmy zajęcia organizowane przez Samorząd Uczniowski, dotyczące znanych kobiet z historii naszego kraju i świata. Na zajęciach plastycznych wykonaliśmy przestrzenne tulipany oraz rysowaliśmy wiosenne mandale. W czasie wolnym uczniowie chętnie angażowali się w wspólnie zabawy, przełamując swoją niepewność i nieśmiałość. Podczas zabaw na sali gimnastycznej, przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Duchna rozbudził w uczniach ducha sportu i zdrowej rywalizacji. Dzieci również chętnie korzystały z klocków do samodzielnej konstrukcji z programu LaboratoriaPrzyszłości
Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Święto Wszystkich Kobiet"
"ZDROWIE I HIGIENA"
W tygodniu na zajęciach świetlicowych poruszaliśmy wiele ciekawych i ważnych tematów. Podczas zajęć czytelniczych omówiliśmy bajki terapeutyczne, które dotyczyły lęku przed odrzuceniem z powodu pojawienia się nowego członka rodziny. Następnie uczniowie na podstawie wysłuchanej bajki wykonali pracę plastyczną. Dodatkowo czytaliśmy fragmenty opowiadań z książki dla najmłodszych pt. ,,Zagubiony Pingwinek. Zosia i jej zoo". Odbyły się pogadanki na temat: Dlaczego należy dbać o zdrowie? Jaka powinna być zdrowa żywność? Jakie są przyczyny hałasu w świetlicy?
Pamiętamy!!! Pod takim hasłem powstała gazetka świetlicowa dotycząca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca w świetlicy odbyła się prelekcja połączona z pokazem. Dzieci po wysłuchaniu opowieści o żołnierzach niepodległościowego podziemia wykonały ilustracje.
Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Zdrowie i higiena"
"CIEKAWE, DLACZEGO..."
Cykl zajęć świetlicowych pt. ,,Ciekawe, dlaczego...?" pobudza ciekawość dzieci oraz odpowiada na nurtujące je pytania. Miniony tydzień świetlica rozpoczęła od pogadanki dotyczącej Dnia Nauki Polskiej, przybliżając postacie M. Kopernika, I. Łukasiewicza i M. Skłodowskiej-Curie. Następnie uczniowie wykonali pracę plastyczną ,,Lampa naftowa".
W kolejnych dniach dzieci obejrzały film edukacyjny pt. ,,Jak powstaje śnieg?", prezentację multimedialną pt. ,,Najwyższe góry świata" oraz ,,Korona Ziemi, czyli najwyższe szczyty kontynentów". Dodatkowo z wielkim zainteresowaniem uczniowie wysłuchali mitu pt. ,,Dedal i Ikar", wykonując ilustrację do niego. Na świetlicowych zajęciach sportowych uczniom ponownie towarzyszył przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Duchna.
Podczas zabaw na dywanie dzieci tworzą coraz ciekawsze konstrukcje z klocków z programu Laboratoria Przyszłości . Pogoda sprzyja więc uczniowie chętnie bawią się na szkolnym placu zabaw. Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Ciekawe, dlaczego...?Dlaczego śnieg jest zimny?"
"CO TO JEST UZALŻNIENIE? OD CZEGO MOŻNA SIĘ UZALEŻNIĆ"
Świetlica nie zapomina o profilaktyce uzależnień. W tygodniu odbyły się zajęcia z zasad bezpiecznego korzystania z komputera i internetu, zażywania różnorodnych substancji oraz asertywności i umiejętności mówienia ,,nie". Uczniowie dowiedzieli się między innymi o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać podczas przeglądania internetu i komunikowania się z nieznajomymi w sieci. Na koniec wykonali indywidualnie kartę pracy pt. ,,Dzień Bezpiecznego Internetu".
Nie zapomnieliśmy również o Walentynkach ❤️. Z prezentacji poznaliśmy historię Święta Zakochanych, jego legendę i obchodzenie w Polsce oraz na świecie. Dzieci wykonały z papieru kolorowego i filcu urocze ,,Walentynkowe misie". Na świetlicowych zajęciach sportowych uczniom towarzyszył przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Jakub Duchna.
W czasie wolnym dzieci tworzyły konstrukcje z klocków z programu Laboratoria Przyszłości Laboratoria Przyszłości a na koniec tygodnia chętnie bawiły się na szkolnym placu zabaw.
Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Co to jest uzależnienie? Od czego można się uzależnić"
"POMAGAMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ"
Zima w Polsce trwa w pełni. Niektórzy kończą ferie zimowe a inni dopiero je zaczęli. A co w tym czasie robią dzikie zwierzęta i ptaki? Wychowawcy świetlicy szkolnej PSP w Górznie podczas zajęć starali się uwrażliwić uczniów na potrzeby zwierząt w okresie zimy. Jak mądrze ich dokarmiać, żeby im nie szkodzić? Jak samodzielnie wykonać karmnik dla ptaków? Na te i wiele innych pytań staraliśmy się wspólnie odpowiedzieć. Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykonali ptaki na gałązkach z papieru kolorowego i bibuły. Efekty można podziwiać na galerii świetlicy korytarza szkolnego.
W tygodniu odbyły się zajęcia czytelnicze dotyczące projektu ,,Bajki-pomagajki". Dzieci chętnie wysłuchały bajki pt. ,,O Bubie i potworze z kąta", dotyczącej lęku przed wyimaginowanym potworem. W czasie wolnym dzieci tworzyły konstrukcje z klocków z programu Laboratoria Przyszłości. Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę"
"WESOŁY KARNAWAŁ - CZAS ZABAWY"
Jak karnawał, to karnawał! Jest to czas zimowych zabaw i balów maskowych, kolorów, muzyki i pysznego jedzenia. W świetlicy szkolnej uczniowie wykonywali i ozdabiali karnawałowe maski w kształcie okularów, co sprawiło im wielką frajdę. Z prezentacji multimedialnej poznawali historię i tradycje obchodzenia karnawału zarówno w Polsce jak i na świecie. Dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach na sali gimnastycznej oraz budowały niesamowite konstrukcje z klocków z programu Laboratoria Przyszłości. Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Wesoły karnawał - czas zabawy"
"BEZPIECZNA ZIMA -BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE"
Ferie zimowe są po to aby odpoczywać, bawić się, rozwijać swoje pasje i zainteresowania, na które w okresie nauki często nam brakuje czasu. Uczniowie bardzo dobrze o tym wiedzą, dlatego w ostatnim tygodniu przed feriami powtórzyliśmy w świetlicy zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego zimą. Zarówno na zewnątrz, podczas zabaw na śniegu i lodzie, jak i w domu. Dodatkowo dzieci wykonały ciekawe prace plastyczne : Pejzaże zimowe oraz Bałwanki. Natomiast podczas zabaw na dywanie chętnie korzystały z klocków z programu Laboratoria Przyszłości #LaboratoriaPrzyszłości oraz z wielkim skupieniem układały puzzle. Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Bezpieczna zima - bezpieczne ferie zimowe"
"ŻWAWY KROK W NOWY ROK"
Nowy Rok, nowy start! W świetlicy pożegnaliśmy stary rok, śpiewając kolędy i składając życzenia. Nowy Rok jest dobrą okazją, aby podjąć nowe wyzwania i realizować swoje postanowienia. Uczniowie podczas zajęć świetlicowych poznali tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe oraz noworoczne w różnych krajach. Następnie wykonały rysunki z listą postanowień noworocznych. Powstało wiele prac plastycznych : Anioły, Pierniczki, Pejzaże zimowe. Na zajęciach czytelniczych uczniowie z wielkim zaangażowaniem rozwiązywali zimowe zagadki. Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodni pt. ,, Miłość i tradycja w świetle Świąt Bożego Narodzenia" oraz ,, Żwawy krok w Nowy Rok"
"IDĄ ŚWIĘTA..."
Świąteczny nastrój ogarnął również świetlicę szkolną. Na świetlicowych zajęciach plastycznych dzieci wykonały różnego rodzaju ozdoby - szopki bożonarodzeniowe, bombki, kartki świąteczne przy dźwiękach nastrojowej, świątecznej muzyki. Dużo rozmawialiśmy z uczniami o tym dlaczego lubimy Boże Narodzenie. Podczas zajęć na świetlicy dzieci mają możliwość dbać o kondycję, a to wszystko dzięki zajęciom ruchowym. Uczniowie brali udział w takich zabawach jak ,,Imiona", ,,Noc i dzień", ,,Wybrałem(am) się w podróż" czy ,,Skojarzenia". W czasie wolnym spędzamy czas układając klocki z programu ,, Laboratoria Przyszłości", puzzle lub gramy w gry planszowe. Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,, Idą Święta..."
"GRUDNIOWE TRADYCJE"
Grudniowe zajęcia świetlicowe mijają pod znakiem oczekiwania na święta i Świętego Mikołaja. W sali świetlicy z dnia na dzień przybywa dekoracji zimowej i bożonarodzeniowej. W tygodniu odbyła się prezentacja dotycząca prawdziwej historii Świętego Mikołaja. Wspólnie z uczniami ubraliśmy choinkę oraz wykonaliśmy bombki i czapeczki z papieru - Mikołaje. Jak co roku świetlica szkolna wzięła udział w akcji charytatywnej, przygotowując bombki do kościoła parafialnego w Górznie.
W ramach realizacji projektu edukacyjno - czytelniczego ,, Bajki pomagajki, czyli o magicznej mocy bajkoterapii", uczniowie zapoznali się z kolejną bajką. Tym razem bajka o odmienności, pt. ,,Pająk Gogo i czerwony kalosz". Następnie w sali świetlicy wykonaliśmy bardzo kreatywne prace plastyczne, pająka Gogo w sieci. W czasie wolnym uczniowie chętnie budują konstrukcje z klocków z programu ,, Laboratoria Przyszłości". Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,, Grudniowe tradycje"
Wycieczka do Farmy Iluzji
Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!... Tak przywitała naszą grupę świetlicową zimowa aura 2 grudnia 2023r. w Farmie Iluzji w Trojanowie. W ten sposób otworzyliśmy sezon zimowy. Choć było rześko, to wszyscy zaangażowaliśmy się z radością w zabawę prowadzoną przez elfa. W labiryncie rozwiązywaliśmy zagadki, które pomogły odpowiedzieć na pytanie gdzie jest Rudolf? Chodziliśmy po tunelu zapomnienia, aby poznać dawne zwyczaje bożonarodzeniowe. Odbyliśmy podróż Polarnym Ekspresem, podziwiając zorzę polarną. Zobaczyliśmy fabrykę elfów. Zwiedziliśmy piernikowy pałac. Spacerowaliśmy aleją bałwanków. Podziwialiśmy piękną Szopkę Bożonarodzeniową oraz inne dekoracje świąteczne. Wszystkie złe uczynki włożyliśmy do Pieca złych uczynków. W gabinecie odwiedziliśmy Świętego Mikołaja. Następnie zjedliśmy smaczny obiad i udaliśmy się w drogę do domu. Dopełnieniem wyjazdu były drobne upominki od Mikołaja. Zapraszamy do fotorelacji z wyjazdu!
"Totalna magia - Andrzejkowy wieczór wróżb"
Na koniec listopada obchodziliśmy w świetlicy Andrzejki. Aby przybliżyć historię powstania tego święta i jakie wróżby są z nim związane, dzieci chętnie wysłuchały pogadanki. Następnie samodzielnie wykonały akcesoria potrzebne do wróżb i wspólnie z nich wróżyły. Między innymi aby poznać imię przyszłego chłopaka/dziewczyny lub jaki będą wykonywać zawód. W czasie wolnym uczniowie układali puzzle lub grali w gry pamięciowe.
Wycieczka do Centrum Animacji i Kultury w Sulbinach
Dla dzieci podróże ze świetlicą są bardzo przyjemne. Dnia 27.11.2023r. druga grupa świetlicowa uczestniczyła w zorganizowanej wycieczce do Centrum Animacji i Kultury w Sulbinach, gdzie odbyły się bożonarodzeniowe warsztaty ceramiczne. Dzieci z wielkim zaangażowaniem przystąpiły do pracy i wykonały płaskorzeźby z wizerunkiem Mikołaja.
"Ciekawe dlaczego...? Dlaczego zwierzęta zapadają w sen zimowy?"
Zima zbliża się wielkimi krokami. W naszej świetlicy próbujemy przygotować się do niej jak najlepiej. Podczas cyklu zajęć świetlicowych pt. ,,Ciekawe, dlaczego...?" rozmawialiśmy z dziećmi na temat zachowania zwierząt przygotowujących się do zimy, historii kalendarza, kto wymyślił cyfry i liczby, czym jest rok przestępny, skąd wzięły się nazwy miesięcy. Na świetlicowych zajęciach plastycznych uczniowie wykonali niezwykłe prace malarskie pt. ,,Księżycowa noc". Podczas szkolnych obchodów Dnia Życzliwości dzieci wykonały plakat zawierający najważniejsze cechy, jakie powinna mieć osoba życzliwa. Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia uczniowie, z prezentacji multimedialnej zapoznali się z historią powstania tej maskotki oraz poznali różne gatunki niedźwiedzi, charakterystyczne cechy i ich zwyczaje. Dodatkowo dowiedzieli się w jaki sposób niedźwiedzie i inne zwierzęta przygotowują się do zimy oraz jak zapadają w sen zimowy. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach ruchowych na sali gimnastycznej, budowały konstrukcje z klocków z programu ,, Laboratoria Przyszłości" oraz układały puzzle. Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,, Ciekawe, dlaczego...? Dlaczego zwierzęta zapadają w sen zimowy?"
Warsztaty ceramiczne Centrum Animacji i Kultury Sulbiny
Dzieci ze świetlicy kochają podróże. Dnia 21.11.2023r. uczestniczyły w zorganizowanej wycieczce do Centrum Animacji i Kultury w Sulbinach, gdzie odbyły się warsztaty ceramiczne. Podczas krótkiej pogadanki uczniowie dowiedzieli się jak należy pracować z gliną a następnie wykonali z niej Mikołaje. Zajęcia spotkały się z entuzjazmem dzieci, co nas bardzo cieszy. Z uwagi na duże zainteresowanie druga grupa świetlicowa zagości na warsztatach w przyszłym tygodniu.
"Leśne Tajemnice. Wróżka las wyczarowała -o witaminach nie zapomniała"
W ramach realizacji projektu edukacyjno - czytelniczego ,, Bajki pomagajki, czyli o magicznej mocy bajkoterapii", uczniowie zapoznali się z kolejną bajką. Tym razem dla dziecka bojącego się ciemności, pt. ,,O tym, jak Czarnouszek przestał się bać ciemności". Następnie w sali świetlicy wykonaliśmy przestrzenne prace plastyczne, króliczki z kartonu jako bohatera opowiadania. Mamy nadzieję, że po tej bajce dzieci będą potrafiły zmierzyć się ze swoimi lękami. W tygodniu odbyły się pogadanki dotyczące pogody oraz stosownego ubioru jesienią. Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy uczniowie zapoznali się z charakterystyką choroby i jak pomóc osobie chorej na cukrzycę. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach ruchowych na sali gimnastycznej oraz budowały konstrukcje z klocków z programu ,, Laboratoria Przyszłości". Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,, Leśne Tajemnice. Wróżka las wyczarowała - o witaminach nie zapomniała."
"Kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.Narodowe Święto Niepodległości"
W dniach od 6 do 10 listopada w naszej świetlicy organizowane były zajęcia związane z dniem 11 listopada. Dzieci wysłuchały krótkiej historii opowiadającej o tworzeniu państwa polskiego po 123 latach niewoli, którą poprowadziła p. Elżbieta Sabak. Jak co roku świetlica szkolna PSP w Górznie ,,przybrała patriotyczne barwy". Uczniowie wykonali flagę Polski, metodą stęplowania liśćmi dębu i farbami. Dodatkowo narysowali plakaty tematyczne. Dzieci chętnie brały udział w zajęciach ruchowych oraz budowały konstrukcje z klocków z programu ,,Laboratoria Przyszłości". ,,Kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Narodowe Święto Niepodległości"
"Czas zadumy"
,,Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" - ks. Jan Twardowski. Zapraszamy do fotorelacji z tematu tygodnia pt. ,,Czas zadumy"
"Rozpoznawanie i rozwijanie zainteresowań i zdolności uczniów"
W minionym tygodniu w świetlicy PSP w Górznie uczniowie opowiadali o swoich ulubionych książkach i ich bohaterach. W tym roku szkolnym nasza świetlica bierze udział w projekcie edukacyjno-czytelniczym pt. ,,Bajki - pomagajki, czyli o magicznej mocy bajkoterapii". W ramach projektu dzieci wysłuchały bajek terapeutycznych dotyczących lęku przed przedszkolem i szkołą oraz wykonały prace plastyczne, barwione kolorową bibułą. Z prac powstała tematyczna gazetka. Z prezentacji multimedialnej uczniowie mogli dowiedzieć się historii powstania książki. Następnie projektowali własne książki, wykonując do nich ilustracje. W tygodniu odbyły się zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej i wyjścia na szkolny plac zabaw.
"Ciekawe, dlaczego...?Dlaczego gęsi odlatują do ciepłych krajów?"
W minionym tygodniu w świetlicy PSP w Górznie odbyły się zajęcia z cyklu pt. ,,Ciekawe, dlaczego...?". Z pokazu fotografii dzieci poznały ubarwienie piór dzikich kaczek i gęsi. Następnie wykonały rysunki, które znalazły się na świetlicowej gazetce tygodnia. Z prezentacji multimedialnych uczniowie mogli dowiedzieć się dlaczego ptaki migrują do ciepłych krajów oraz jakie zwierzęta zostają na zimę w Polsce. Podczas zabawy pt.,, Kalendarz świąt nietypowych" w sali świetlicy rozmawialiśmy na temat Międzynarodowego Dnia Białej Laski, Światowego Dnia Chleba i Światowego Dnia Owoców i Warzyw. Dzieci z prezentacji dowiedziały się jak należy pomagać osobom niewidomym, poznały historię oraz proces tworzenia i wypieku chleba oraz jakie owoce i warzywa należy spożywać aby być zdrowym. W tygodniu odbyły się zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej i wyjścia na szkolny plac zabaw. Dzieci chętnie korzystają z klocków konstrukcyjnych z programu LaboratoriaPrzyszłości .
"Dzień Edukacji Narodowej"
W minionym tygodniu w świetlicy PSP w Górznie uczniowie dowiedzieli się czym jest Komisja Edukacji Narodowej. Na świetlicowych zajęciach plastycznych dzieci wykonały laurki dla nauczycieli oraz ulepiły jesienne zwierzęta z plasteliny. Z prac powstała dekoracja sali świetlicy i korytarza szkolnego wraz z życzeniami. Z okazji XXIV Dnia Papieskiego dzieci wysłuchały historii życia Papieża Św. Jana Pawła II i obejrzały film dotyczący jego pontyfikatu. W tygodniu odbyły się zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej i wyjścia na szkolny plac zabaw. Dzieci chętnie korzystają z klocków konstrukcyjnych z programu #LaboratoriaPrzyszłości .
"Jesienią w sadzie"
W minionym tygodniu w świetlicy PSP w Górznie rozmawialiśmy z uczniami na temat skarbów jakie przynosi nam jesień. Podczas pogadanek i prezentacji omówiliśmy piramidę zdrowego żywienia oraz jak zmienia się pogoda jesienią. Na świetlicowych zajęciach plastycznych dzieci wykonały papierowe jabłka wyklejane bibułą. W piątek odbyła się świetlicowa zabawa pt. ,,Kalendarz Świąt Nietypowych". Z okazji Światowego Dnia Zwierząt dzieci wysłuchały wielu ciekawostek na temat życia i zwyczajów zwierząt. Natomiast z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia klasy II, III i IV mogły wykazać się wiedzą, rozwiązując ćwiczenia na tablicy interaktywnej. W tygodniu odbyły się zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej i wyjścia na szkolny plac zabaw.
"Ciekawe , dlaczego? Dlaczego burczy mi w brzuchu"
Na jesieni świat się mieni. W minionym tygodniu uczniowie przebywający w świetlicy PSP w Górznie wykonali wiele jesiennych prac. Podczas pogadanek omówiliśmy jakie warzywa i owoce należy spożywać jesienią, dlaczego musimy spać oraz dlaczego czasem chorujemy. Na świetlicowych zajęciach plastycznych dzieci wykonały słoneczniki metodą kolażu. Powstała ciekawa galeria prac świetlicowych, którą można podziwiać na szkolnym korytarzu. W piątek odbyła się świetlicowa zabawa pt. ,,Kalendarz świąt nietypowych". Z okazji Dnia Jabłka uczniowie wykonali przestrzenne jabłka z papieru malowane farbami. W tygodniu odbyły się zajęcia ruchowe, z chustą animacyjną i wyjścia na szkolny plac zabaw. Dzieci chętnie korzystają z klocków konstrukcyjnych z programu #Laboratoria Przyszłości .
"Przeciwdziałanie agresji i przemocy"
W minionym tygodniu uczniowie przebywający w świetlicy PSP w Górznie uczestniczyli w zajęciach pt. ,,Przeciwdziałanie agresji i przemocy". Podczas pogadanki omówiliśmy czym jest agresja i jak jej unikać. Z prezentacji multimedialnej uczniowie mogli dowiedzieć się skąd się biorą emocje. Na świetlicowych zajęciach plastycznych dzieci wykonały portrety emocji. W piątek odbyła się świetlicowa zabawa pt. ,,Kalendarz świąt nietypowych". Z okazji Światowego Dnia Orderu Uśmiechu 🌞 uczniowie poznali historię powstania tego niezwykłego odznaczenia. W tygodniu odbyły się zajęcia ruchowe i wyjścia na szkolny plac zabaw. Dzieci chętnie korzystają z klocków konstrukcyjnych z programu #LaboratoriaPrzyszłości .
"Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży"
W minionym tygodniu na świetlicy rozmawialiśmy na temat bezpiecznego poruszania się po drogach i ulicach. Podczas pogadanki omówiliśmy jakie znamy rodzaje znaków drogowych i jak bezpiecznie przejść przez jezdnię. Na świetlicowych zajęciach plastycznych dzieci wykonały ilustracje oraz przestrzenne znaki drogowe. W piątek rozpoczęliśmy świetlicową zabawę pt. ,,Kalendarz świąt nietypowych". Z okazji Międzynarodowego Dnia Kropki uczniowie obejrzeli bajkę pt. ,,Kropka" i zaprojektowali własną, kreatywną kropkę. Powstała ciekawa wystawa prac. W tygodniu odbyły się zajęcia ruchowe i wyjścia na szkolny plac zabaw. Dzieci chętnie korzystają z klocków konstrukcyjnych z programu Laboratoria Przyszłości .
"Minęły wakacje"
Początek roku szkolnego 2023/2024 w świetlicy szkolnej był bardzo intensywny. W tym roku dzieci jest bardzo dużo, ale staramy się prężnie pracować już od pierwszych dni. Podczas pogadanki uczniowie zapoznali się z regulaminem świetlicy i jadalni szkolnej oraz podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. Z prezentacji multimedialnej dzieci mogły dowiedzieć się jak powinna wyglądać bezpieczna droga do szkoły i jakie stosować zasady higieny. W tygodniu odbyły się zajęcia ruchowe i wyjścia na szkolny plac zabaw.