,, Wiej wietrze historii przez pobojowiska, przez Katynie znane, Katynie nieznane, katownie ubeków, drogi syberyjskie i obozy śmierci […]”.
Dając wyraz patriotyzmu i szacunku wobec historii naszego narodu Społeczność szkolna aktywnie włączyła się w obchody 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej, pomordowanych w syberyjskich łagrach oraz 15. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Uroczystość upamiętniająca te wydarzenia rozpoczęła się od Mszy Świętej w intencji pomordowanych oraz ofiar samolotu prezydenckiego. Wzięli w niej udział władze gminy na czele z wójtem Waldemarem Sabakiem, przedstawiciele powiatu z p. starostą Iwoną Kurowską , ks. proboszcz Jerzy Kalinka, delegacje poszczególnych jednostek administracyjnych, uczniowie, dzieci przedszkolne oraz mieszkańcy gminy. Następnie przed pomnikiem przy UG zostały złożone kwiaty, zapalone znicze i odczytany Apel Poległych. Kolejna odsłona uroczystości miała miejsce w hali sportowej. Tu odbyła się uroczysta akademia, którą otworzył dyrektor szkoły p. Robert Kuźbida. Program artystyczny w wykonaniu młodzieży szkolnej przywołał tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Miednoje… Ofiarami mordu byli polscy żołnierze, głównie oficerowie oraz pracownicy kultury i nauki wzięci do niewoli we wrześniu 1939 roku przez Armię Czerwoną. Zostali skrytobójczo zamordowani strzałem w tył głowy.:,, gdyby szli ci skazańcy, jeden za drugim ze śmiertelnymi świecami w rękach , w metrowych odstępach, pochód taki miałby długość około 15 kilometrów […]’’. Szacuje się, że zginęło wtedy około 22 tysięcy ludzi. W treści przedstawienia pochylono się także nad martyrologią rodzin wywożonych w bydlęcych wagonach na Sybir podczas czterech masowych deportacji, które rozpoczęły od lutego 1940 roku i i trwały do ataku Niemiec na Związek Sowiecki. Ta sytuacja uratowała życie setkom tysięcy Polaków dogorywających w łagrach, więzieniach i robotach przymusowych. W świetle wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku, kiedy to doszło do katastrofy samolotu polskiej delegacji udającej się na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej, Katyń nabrał w naszym kraju szczególnego wymiaru i uzyskał drugie równie symboliczne znaczenie:,, Są też puste krzesła, tych jest dziewięćdziesiąt sześć i myślisz sobie…, czy to sen? Czy kolejna lekcja historii?”. To wydarzenie też zostało upamiętnione.
Program artystyczny przekazał bogatą treść , pełne symboliki wizualne tło, odpowiednio dobrany repertuar muzyczny- to wszystko stworzyło niepowtarzalny klimat ,który budował w widzach emocje i skłaniał do przemyśleń. Obecni na sali widzowie nie kryli wzruszeń. Recytacje, wspomnienia, pieśni wykonane solo, i chóralnie na długo pozostaną w sercach słuchaczy.
Pan dyrektor R. Kuźbida dziękując za udział w akademii i jej przygotowanie podkreślił wyjątkowy jej charakter i wymiar edukacyjny. Kolejno głos zabrali: wójt Gminy Górzno – p. Waldemar Sabak, starosta Powiatu Garwolińskiego- p. Iwona Kurowska oraz wiceprezes ŚZŻAK- Obwódu,,Gołąb”- p. Elżbieta Sionek. W swoich wystąpieniach zwrócili uwagę na atmosferę powagi i skupienia podczas trwania przedstawienia . Podziękowali za wielkie patriotyczne emocje oraz zwrócili uwagę, że dzięki takim inicjatywom budujemy wspólnotę pamięci i jedności.
Inspiracją do podjęcia działań, dotyczących tego dramatycznego okresu w polskiej historii jest udział szkoły w projekcie ,,Silni Polską” pod patronatem IPN-Odział w Lublinie.
W przygotowanie akademii szkolnej włączyli się:
Dyr. szkoły- R. Kuźbida- pomysł artystyczny
L. Ziomek – aranżacje muzyczne, choreografia, scenografia E.Płudowska- scenariusz B. Zając, C. Krzyśpiak- obsługa techniczna, oświetlenie, nagłośnienie
Uczniowie ,którzy wzięli udział w akademii( w kolejności występowania):
wokal: Izabela Wałachowska, Julia Bakun, Julia Młynarczyk, Maciej Orowiecki, Magdalena Szwed, chór- uczniowie klasy IVc
konferansjerzy: Maksymilian Balas , Zofia Zuchniak
recytatorzy: Aleksandra Parzyszek, Szymon Drzazga, Jakub Latuszek, Wojciech Rybicki, Franciszek Szarek, Dawid Ptak, Stanisław Paziewski, Szymon Zieliński, Alicja Wielgosz, Julia Grzeszczak, Andrzej Duchna, Bartosz Banaszek, Michalina Błażejczyk, Anna Mucha, Iga Łączyńska