Gminny Koncert Kolęd- "Jedyna taka noc" w wykonaniu chóru starszego
Gminny Koncert Kolęd
- 108
Za nami Boże Narodzenie święta dla polskich rodzin bardzo wyjątkowe i ważne. Nadal pozostajemy w magicznej scenerii tych wspólnie spędzonych chwil. Aby jak najdłużej zatrzymać ten czas wypełniony miłością płynącą od Bożej Dzieciny społeczność gminy spotkała się na koncercie kolęd i pastorałek, którego organizatorami byli Wójt Gminy Górzno p. Waldemar Sabak, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Górznie ks. prałat Jerzy Kalinka i dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Górznie p. Robert Kuźbida.
Wydarzenie odbyło się po raz dziesiąty i zgromadziło liczną publiczność, która po brzegi wypełniła halę sportową. Swoją obecnością zaszczycili nas wyjątkowi goście p. Maria Koc senator RP, p. Grzegorz Wożniak poseł na Sejm, p. Iwona Kurowska wice starosta powiatu garwolińskiego, p. Michał Jaworski dyrektor KRUS, p. Monika Ochnio radna powiatu garwolińskiego oraz mieszkańcy gminy.
Kolędy to nie są przypadkowe piosenki i takie, które śpiewamy na co dzień. To wyjątkowe teksty i melodie jednocześnie piękne i chwytające za serce. A ich śpiewanie to zwyczaj łączący pokolenia, gdyż słowa znają wszyscy młodzi, starzy a nawet dzieci.
Jako pierwsza wystąpiła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Górznie pod kierownictwem p.Ryszarda Szewczyka, która wykonała kolędy „Zaśnij dziecino” i „Hej w dzień narodzenia”. Jako następna grupa na scenie zaprezentowało się Koło Gospodyń Wiejskich Górznianeczki. Panie zaśpiewały współczesną pastorałkę „ Józefie w stajence nie szukaj” , której autorem jest biskup Antoni Długosz znany szerzej z programu telewizyjnego dla dzieci ”Ziarno” oraz kolędę „ Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”. Chór z Sulbin i Górzna z panią Marzeną Mikulską zaśpiewał „ Mizerna, cicha stajenka licha” autorstwa Teofila Lenartowicza. Kolejną kolędą w wykonaniu chóru była „ Bracia patrzcie jeno”. Następnie na scenie pojawili się najmłodsi uczestnicy koncertu przedszkolaki. Rozwijając swoją ekspresję artystyczną i promując działalność przedszkola wyśpiewali Jezusowi na jego chwałę dwie pastorałki o Gwiazdkach, które tańczyły na cześć narodzonego króla i najpiękniejszą kołysankę – usypiankę nuconą przez świerszcza śpiącego za kominem. Zespół został przygotowany przez panią Martę Paziewską. Chór ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Uninie przygotowany przez p. Magdalenę Zając i p. Lidię Kwiatkowską wykonał następujące pastorałki „ Od serca do serca” i „ Skrzypi Wóz”. Kolęda „ Uciekali, uciekali” to bez wątpienia jedna z najmłodszych kolęd, ale bardzo popularna, a to za sprawą pięknego tekstu i wzruszającej melodii ten utwór oraz pastorałkę „ Jak śpiewać kolędy” wykonali chórzyści ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łąkach. Kolejnymi uczestnikami koncertu byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Samorządkach. Pod egidą p. Agnieszki Latuszek dzieci przygotowały dwie kolędy. Tradycyjną, wskazującą na doniosłość nocy, w której na świat przyszedł Zbawiciel- dusz ludzkich odkupiciel, ”Triumfy Króla Niebieskiego” oraz „ Grajmy Panu”.
Chór młodszy „ Kostka cukru” ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Jóźwickiego w Górznie pod kierunkiem p. Lidii Ziomek wykonał pastorałkę „ Zaśpiewajmy małemu Jezusowi dziś”. W ich wykonaniu usłyszeliśmy także autorską kompozycję braci Golec – „Łokarynki, fujareczki..” Natomiast chór starszy pod kierunkiem p. Agnieszki Latuszek wykonał następujące utwory, kolędy: „ Oto o północy” oraz „ Jedyna taka noc”. Są to współczesne aranżacje, ale przesłanie religijne jest jednoznaczne. Podkreśla magiczny nastrój świąt i tajemnicę wcielenia Syna Bożego. Młodzież z KSM-u działającego przy kościele parafialnym zaśpiewała kolędę „Skrzypi wóz” która po raz pierwszy znalazła się w 1904 roku w zbiorze Kantyczek, kolęd, pastorałek i jasełek oraz pastorałkę „ Babci zegar”.
Więcej zdjęć: https://kuriergarwolinski.pl
Źródło zdjęć: kurier garwoliński
Zaproszenie
Wójt Gminy Górzno, Proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela i Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Górznie mają zaszczyt zaprosić na Gminny Koncert Kolęd, który odbędzie się w Hali Sportowej dnia 12 stycznia 2020r. o godz.16.00.
Odliczenia od obiadów
Od 7.30 do 8.30 pani intendent będzie przyjmowała SMS-owe zgłoszenia o nieobecności ucznia w szkole na zajęciach lekcyjnych pod numerem telefonu 784 458 025. Ta informacja będzie uwzględniona przy odliczeniu opłaty za wyżywienie.
Zgłoszenia przyjęte po godz. 8.30 nie będą honorowane w danym dniu.
Gminne Obchody Dnia Niepodległości
W dniu 10.11.2019r Szkoła Podstawowa im. Władysława Jóźwickiego w Górznie na czele z p. dyr. Robertem Kuźbidą włączyła się w Gminne Obchody Dnia Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, w której wzięli udział Poczet Sztandarowy oraz nasi harcerze. Następnie zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pod pomnikiem dwóch wielkich Polaków: Jana Pawła II i Józefa Piłsudskiego.
Kolejnym punktem wspólnego świętowania był przemarsz do świetlicy środowiskowej by wspólnie posłuchać, a nawet pośpiewać piosenki patriotyczne. W tym biało-czerwonym pochodzie nasi uczniowie klasy VIc i harcerze nieśli dumnie ogromną, wielometrową flagę Polski.
W czasie koncertu nasi uczniowie zaśpiewali: „Biały krzyż”- Oliwia Zając, „Kocham wolność”- Amelia Talarek i Martyna Paziewska, chór szkolny wykonał dwie piosenki pt „Wolność” jedna z repertuary Marka Grechuty a druga słowa Jakub Zalewski muzyka zespołu Midnight Oil. Uczniowie otrzymali nie tylko gromkie brawa, ale również podziękowania od p. Wójta – Waldemara Sabaka.
101 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę zapadnie na długo w naszej pamięci.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Gminne obchody 11 listopada.
7
Dla Niepodległej
Każdego roku biorąc udział w obchodach Święta Narodowego dajemy wyraz czci i pamięci tym wszystkim, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju. Tak było i tym razem.
W dniu 8 listopada 2019 roku w wyjątkowo pięknie udekorowanej hali sportowej, o godz. 11.11 połączyła nas pieśń narodowa w ramach akcji,, Szkoła do hymnu”. Chwilę później dyrektor szkoły p. R. Kuźbida powitał zaproszonych gości na czele z wójtem gminy Górzno p. W Sabakiem i zaprosił wszystkich obecnych na program muzyczno- poetycki w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Ciekawie poprowadzona narracja głównych bohaterów, recytacje utworów, pieśni patriotyczne, teatr cieni, scenki rodzajowe, odtwarzane nagrania archiwalne oddawały ducha narodu polskiego, który nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości. Przed oczami widzów ukazywały się znane i chlubne postacie z kart historii naszej ojczyzny, osadzone w realiach wydarzeń ważnych dla narodu polskiego: zabory, zrywy wyzwoleńcze, rok 1918, II wojna światowa, panowanie komuny, rok 1981 i przemiany trwające aż do czasów obecnych. Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu oglądała wyjątkową lekcję historii, tym bardziej, że aktorami byli rówieśnicy ze szkolnej ławy.
Dyrektor szkoły podziękował artystom i nauczycielom za przygotowanie pięknego spektaklu. Następnie głos zabrał pan wójt W. Sabak, następnie starosta powiatu p. M. Walicki oraz p. Ł. Szewczyk.
Końcowym akcentem tego dnia było stworzenie na zielonej murawie boiska sportowego ,,żywego’’ napisu- Polska. Wyczynu tego dokonało 410 uczniów szkoły wraz z nauczycielami i zaproszonymi gośćmi.
Swoją postawą udowodniliśmy, że jesteśmy Polakami- patriotami.
120
Akcja MEN Szkoła Pamięta
Nasza szkoła włączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. W jej ramach uczniowie naszej szkoły udali się na cmentarz, tam porządkowali groby, palili znicze, odwiedzali miejsca pamięci.Pamięć o przeszłości jest wyrazem naszego szacunku dla dorobku poprzednich pokoleń.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Akcja MEN Szkoła Pamięta X.2019r.
16
Msza Patriotyczna
Pamięć trwa…
15 września 2019 roku społeczność szkolna włączyła się do wspólnego przeżywania 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 80. rocznicy napaści Sowietów na Polskę. Przy asyście pocztu sztandarowego szkoły została odprawiona Msza św. w intencji poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Szczególne słowo wygłosił ks. R. Andruszczak- były dziekan Dekanatu Garwolińskiego. Zaapelował o pamięć dla tych, którzy walczyli o wolną Ojczyznę.
Po zakończeniu nabożeństwa uczniowie wykonali montaż słowno- muzyczny tematycznie związany z wojennymi zmaganiami . W repertuarze znalazły się pieśni i wiersze patriotyczne oraz współczesne aranżacje. Przez pryzmat rodziny i tragedii dzieci mogliśmy przenieść się w ,,tamten świat”- Asiuni- bohaterki przedstawienia, która przeżyła okupacyjny koszmar. Były chwile wzruszeń w scenach pożegnań z odchodzącymi na wojnę. Scenografia kościoła(rusztowania) sprzyjała ukazaniu walki młodych chłopców w obronie Warszawy. Sześć lat wojennych zmagań zostało zamkniętych w słowach wierszy, piosenek, zapisków pamiętnikarskich. My- organizatorzy i wszyscy obecni na uroczystości oddaliśmy hołd tamtym dniom i tamtym bohaterom. Akademia spotkała się z dobrym przyjęciem i entuzjazmem ze strony widzów, czego dowodem były gromkie brawa. Wójt Gminy Górzno-Pan Waldemar Sabak podziękował organizatorom i wszystkim widzom za kultywowanie tradycji patriotycznych.
41
Zaproszenie
Serdecznie zapraszamy na program artystyczny w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jóźwickiego w Górznie upamiętniający 80- rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę, który odbędzie się dnia 15.09.2019r w Kościele parafialnym w Górznie po Mszy Świętej po godz. 10.00.
Dyrektor szkoły mgr Robert Kuźbida
ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU DOWOŻĄCEGO UCZNIÓW PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GÓRZNIE OD 2. WRZEŚNIA 2019 R.
PRZYWÓZ UCZNIÓW (codziennie):
Górzno- 7.20 Wólka Ostrożeńska - Gąsów -Potaszniki- Górzno
Górzno- 7.30 Reducin - Górzno
Górzno- 7.30 Reducin- Chęciny-Łąki-Górzno
Górzno 7.40 Kobyla Wola- Górzno
ODJAZD UCZNIÓW - PONIEDZIAŁEK, WTOREK, CZWARTEK:
12.45 Górzno-Reducin-Chęciny-Łąki
12.45 Górzno-Kobyla W.-Potaszniki- Gąsów- Wólka Ost.-Górzno
13.45 Górzno-Kobyla W.-Potaszniki- Gąsów- Wólka Ost.-Górzno
13.45 Górzno-Łąki-Chęciny-Reducin
14.35 Górzno-Kobyla W.-Potaszniki- Gąsów- Wólka Ost.-Górzno
14.35 Górzno- Łąki- Chęciny-Reducin
15.25 Górzno-Łąki-Chęciny-Reducin
15.25 Górzno-Kobyla W.-Potaszniki- Gąsów- Wólka Ost.-Górzno
ODJAZD UCZNIÓW- ŚRODA,PIĄTEK (dodatkowe kursy o godzinie 11.50):
11.50 Górzno-Reducin-Chęciny- Łąki
11.50 Górzno Kobyla W.-Potaszniki- Gąsów- Wólka Ost.-Górzno
12.45 Górzno-Reducin-Chęciny-Łąki
12.45 Górzno-Kobyla W.-Potaszniki- Gąsów- Wólka Ost.-Górzno
13.45 Górzno-Kobyla W.-Potaszniki- Gąsów- Wólka Ost.-Górzno
13.45 Górzno-Łąki-Chęciny-Reducin
14.35 Górzno-Łąki-Chęciny-Reducin
14.35 Górzno-Kobyla W.-Potaszniki- Gąsów- Wólka Ost.-Górzno
15.25 Górzno-Łąki-Chęciny-Reducin
15.25 Górzno-Kobyla W.-Potaszniki- Gąsów- Wólka Ost.-Górzno
WITAJ SZKOŁO! Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020
Witaj, szkoło, oto wracamy.
Żegnaj, piasku nad sinym morzem.
Już ze ścian białymi skrzydłami
sfruwa do nas nasz szkolny orzeł.”Tadeusz Kubiak „Wracamy”
Dwumiesięczny odpoczynek od szkoły dobiegł końca. 2 września 2019 r. najpierw Mszą świętą odprawioną przez ks. Mariusza Nejranowskiego, a następnie w murach szkoły wprowadzeniem Sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 20019 – 2020. Uroczystego charakteru dodawała obecność władz gminnych wójta p. Waldemara Sabaka, przewodniczącego Rady Gminy p. Krzysztofa Skwarka, kierownika Wydziału Oświaty p. Marzeny Chmielak, proboszcza Parafii Górzno ks. Jerzego Kalinka oraz odświętnie wyglądająca społeczność uczniowska.
W tym dniu rozpoczął się nowy etap w życiu Publicznej Szkoły Podstawowej w Górznie. Otóż urząd dyrektora szkoły objął p. Robert Kuźbida, po tym jak dotychczasowa wieloletnia dyrektor p. Maria Szczęśniak odeszła na zasłużoną emeryturę. Nowy p. Dyrektor usłyszał wiele miłych słów od p. Wójta, Grona Pedagogicznego oraz Rady Rodziców. Wszyscy serdecznie witali, życzyli sukcesów w pracy zapewniając o swojej nieustającej pomocy i wsparciu.
Następnie głos zabrał Dyrektor Robert Kuźbida. Witając wszystkich zebranych w hali sportowej przedstawił pokrótce misje szkoły, którą pragnie realizować w trakcie swojej pracy. Wyraził dumę z objęcia stanowiska, a swoim uczniom życzył wielu sukcesów w nauce i sił w pokonywaniu napotkanych trudności. Szczególnie ciepłe słowa popłynęły pod adresem najmłodszych uczniów naszej szkoły czyli „zerówkowiczów”, którzy wspólnie z rodzicami w skupieniu, ale z uśmiechem na twarzach uczestniczyli w inauguracji roku szkolnego.
Dzień ten, był również okazją do podziękowania wieloletniej Dyrektor Gimnazjum w Górznie p. Renacie Gałązka, która przez ostatnie dwa lata w wyniku reformy oświaty pełniła stanowisko zastępcy dyrektora Szkoły Podstawowej. Wójt Gminy p. W. Sabak przypomniał sukcesy szkoły i dyrektora, wyraził wdzięczność za oddanie i dobrą współpracę oraz życzył dalszych sukcesów w pracy zawodowej oraz życiu prywatnym.
Po uroczystości uczniowie wszystkich klas udali się wraz ze swoimi wychowawcami do sal lekcyjnych, aby zapoznać się planem zajęć, jaki będzie obowiązywać już od jutra.Życzymy wszystkim osiągania jak najwyższych wyników w nauce, sukcesów i osiągnięć w konkursach, godnego reprezentowania naszej szkoły w każdym miejscu i sytuacji oraz rozwijania zainteresowań i zdolności, które przecież każdy posiada.
Zatem nowy rok szkolny uważamy za rozpoczęty, bo przecież
„(…) nowa bije już godzina,
Nowy rok szkolny się zaczyna,
Już czeka szkoła i koledzy,
I w książkach zasób nowej wiedzy.(...)”
Jan Brzechwa16
REKRUTACJA DO SZKOŁY I ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
REKRUTACJA DO SZKOŁY I ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
w Publicznej Szkole Podstawowej
im. Władysława Jóźwickiego w Górznie
na rok szkolny 2019/2020
odbywać się będzie w dniach: 01-22 marca 2019r.
Obowiązek szkolny w roku szkolnym 2019/2020 dotyczy dzieci 7 letnich rocznik-2012.
Dzieci w wieku 6 lat (rocznik 2013) obowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej.
Karty zgłoszeń są dostępne w sekretariacie szkoły i na stronie internetowej szkoły
Wielkie kolędowanie w Górznie
Wspólne kolędowanie na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń w Górznie. 6 stycznia 2019 r. - w Święto Trzech Króli - na hali sportowej tutejszej szkoły kolejny raz wybrzmiały kolędy, pastorałki i pieśni świąteczne w wykonaniu dzieci, młodzieży i dorosłych. Koncert zainaugurowała orkiestra strażacka pod batutą Ryszarda Szewczyka. Następnie zebrani licznie mieszkańcy gminy mogli podziwiać piękny taniec wykonany przez młodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Górznie w choreografii pani Joanny Makulec. Po tym uczennica gimnazjum Alicja Sawicka zaśpiewała świąteczną pieśń " Noel". Następnie głos zabrała pani dyrektor Maria Szczęśniak, która w imieniu Organizatorów uroczystości Wójta Gminy Górzno pana Waldemara Sabaka, proboszcza parafii Świętego Jana Chrzciciela w Górznie księdza prałata Jerzego Kalinki oraz własnym powitała serdecznie wszystkich gości i zaprosiła do wspólnego kolędowania. Wybrzmiało całe bogactwo utworów, które kolejno zaprezentowali:
1.Dzieci z Publicznego Przedszkola w Górznie przygotowane przez panie: Martę Paziewską oraz Aleksandrę Filipek;
2.Chór „Kostka cukru”, w którym śpiewają uczniowie klas młodszych Publicznej Szkoły Podstawowej w Górznie pod opieką Lidii Ziomek;
3.Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łąkach przygotowani przez panią Marię Owczarczyk;
4.Chór Publicznej Szkoły Podstawowej im. M. Kownackiej w Samorządkach, którego opiekunem jest pani Agnieszka Latuszek;
5.Uczniowie Zespołu Szkół im. Królowej Jadwigi w Uninie pod opieką pani Anny Bogusz;
6.Chór Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Gimnazjalnymi w Górznie przygotowany przez panie: Lidię Ziomek i Agnieszkę Latuszek;
7.Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działające przy Parafii pw. Jana Chrzciciela w Górznie;
8.Chór działający przy Kaplicy Dobrego Pasterza w Wólce Ostrożeńskiej;
9.Zespół Ludowy „Górznianeczki” pod kierunkiem Marii Mikulskiej;
10.Chór Maryi, który stanowią chórzyści z parafii Jana Chrzciciela w Górznie oraz parafii Jana Pawła II w Sulbinach, prowadzony przez panią Marię Mikulską oraz pana Grzegorza Wójcika.
Ten piękny wspólnotowy wieczór zakończyła kolęda „Dzisiaj w Betlejem” wyśpiewana przez wszystkich uczestników . Wszak Zygmunt Gloger – wybitny etnograf – powiedział przed laty: Pielęgnujmy tę piękną tradycję wspólnego śpiewania kolęd, bo one są krasą domowego życia tak, jak kwiaty są ozdobą roślin i ziemi.
Po koncercie głos zabrali zaproszeni goście. Pan Wójt pogratulował i podziękował wszystkim wykonawcom wręczając słodkie kosze obfitości.Na zakończenie ks. proboszcz Jerzy Kalinka udzielił zgromadzonym Błogosławieństwa Bożego.
Życzenia
W tym dniu radosnym, oczekiwanym,
gdy gasną spory, goją sie rany,
życzę Wam zdrowia, życzę miłości,
niech mały Jezus w sercach zagości,
szczerości duszy, zapachu ciasta,
przyjaźni, która jak miłość wzrasta,
kochanej twarzy, co rano budzi
i wokół pełno życzliwych ludzi.
Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia
pełnych rodzinnego ciepła, odpoczynku i niegasnącej nadziei
oraz bogatego w łaski Pana
Nowego Roku 2019
życzy
wszystkim pracownikom, rodzicom i uczniom
Dyrektor szkoły
24.12.2018r.